Wybory do samorządu

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się  5 października 2017 roku

W skład komisji wyborczej wchodzą:

- po dwóch przedstawicieli z klasy 7 oraz 3 gimnazjum, którzy nie startują w wyborach

- Opiekunowie SU

Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym, równym i powszechnym. W wyborach biorą udział uczniowie klas 4-7 SP oraz 2-3 GIM.

Zgłaszanie kandydatów:

Do Samorządu Uczniowskiego może kandydować każdy uczeń klas 5-7 szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum, który otrzymał zachowanie wzorowe w roku szkolnym 2016/2017.

Ponadto kandydat powinien charakteryzować się

- dobrą frekwencją

-  zadowalającymi wynikami w nauce

- głową  pełną pomysłów

- umiejętnością współdziałania w grupie

- dobrą organizacją pracy oraz powinien być energiczny

Termin zgłaszania kandydatów do 26 września 2017 r. (wtorek).

Kampania wyborcza trwa przez tydzień od 26 do 4 października.

Każdy kandydat ma prawo do przeprowadzenia kampanii wyborczej, której koszt ponosi indywidualnie.

W ramach kampanii wyborczej dopuszcza się:

a) rozdawanie ulotek,

b) wywieszanie plakatów w wyznaczonych do tego celu miejscach,

c) organizowanie spotkań przedwyborczych na godzinach wychowawczych za zgodą wychowawcy klasy,

d) za zgoda nauczycieli, kandydaci mają możliwość bezpośredniego zaprezentowania swojego programu wyborczego, podczas spotkań na godzinach wychowawczych oraz na apelu  poprzedzającym.

1.1. Przebieg wyborów:

• głosowanie odbywa się w budynku szkoły (na auli, która na czas wyborów stanie się lokalem wyborczym)
  • uprawnieni do głosowania są uczniowie klas 4-7 SP oraz 2-3 GIM
  • wybory przeprowadzane są po poprzedzającej je ciszy przedwyborczej (1 dzień)
  • głosowanie przeprowadzane jest w wyznaczonych godzinach w obecności członków Komisji Wyborczej
  • głosowanie odbywa się w sposób tajny, równy i powszechny

Głosujący zgłaszają się do odpowiedniego członka komisji, gdzie okazują legitymację szkolną potwierdzającą przynależność do społeczności szkolnej.
Po złożeniu podpisu głosujący otrzymuje jedną kartę do głosowania.

Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku X w kratce obok nazwiska kandydata, na którego oddaje głos.
- Na karcie wyborczej można postawić tylko jeden X,
- Karty z inną liczbą zakreśleń lub jakimikolwiek dodatkowymi zapiskami głosujących uważa się za nieważne.
- Kartę należy wrzucić do urny.

Jeden uczeń może oddać 1 głos.

1. 2.       WYNIKI ZOSTANĄ ogłoszone  przez Dyrektora i podane do publicznej wiadomości.

1. 3.      Za wybranych członków Samorządu Uczniowskiego uważa się tych, którzy otrzymali najwyższą liczbę głosów.W sytuacji, gdy liczba głosów kandydatów jest równa, o wyborze przewodniczącego decyduje Dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii opiekunów SU.

1. 4 Kadencja nowego Samorządu trwa rok od momentu przekazania mu władzy przez samorząd ustępujący.

1. 5.      W wyniku wyborów spośród uczniów gimnazjum zostanie wyłoniony przewodniczący szkoły. Spośród pozostałych kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczę głosów zostaną wyłonieni – zastępca oraz osoby wspomagające.

Uczniowie ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna razem będą współpracować oraz godnie reprezentować społeczność uczniowską!

W czasie kampanii nie wolno oczerniać kandydatów, niszczyć lub usuwać plakatów innych kandydatów;

Dzień przed wyborami obowiązuje zakaz agitacji, tzw. cisza wyborcza, ⇒ jeśli ktoś uważa, że jeden z kandydatów narusza w swej kampanii zasady fair-play albo rozpowszechnia fałszywe informacje, zgłasza ten fakt do komisji wyborczej, która rozstrzyga spór.