Wizyta nauczycieli w hiszpańskiej szkole partnerskiej w Castelldefels

Międzynarodowe mobilności uczniów, studentów czy nauczycieli stają się coraz bardziej powszechnym elementem systemu edukacji w Polsce. Zagraniczne wyjazdy to cenne lekcje, będące okazją nie tylko do rozwoju kompetencji zawodowych, ale także społecznych i językowych. Z takiej szansy skorzystali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych.

26 maja 2018 roku Pani Dyrektor Grażyna Tkocz, Pani Wicedyrektor Elżbieta Swadźba oraz sześciu reprezentantów grona pedagogicznego wyruszyli do nadmorskiej miejscowości Castelldefels w Hiszpanii, by przez tydzień uczestniczyć w job shadowing, czyli obserwacji pracy nauczycieli szkoły partnerskiej. Wyjazd ten był efektem realizacji  działań szkoły w ramach projektu  Ponadnarodowa Mobilność Kadry Edukacji Szkoły uskutecznianej ze środków Po Wer na zasadach programu Erasmus + sektor Edukacja szkolna.   Program przygotowany we współpracy szkoły polskiej oraz hiszpańskiej „Kreatywne metody nauczania w oparciu o nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne” zakładał rozwój kompetencji w zakresie wykorzystywania  metod aktywizujących oraz nowoczesnych technologii podczas zajęć dydaktycznych. Już pierwszego dnia łaziscy nauczyciele spotkali się z ciepłym i bardzo gościnnym przyjęciem ze strony Pani Dyrektor Gemmy Domѐnech oraz pracowników dydaktycznych Escola Torre Barona. Również uczniowie wykazali entuzjazm związany z przyjazdem gości, co podkreślili przygotowanymi transparentami w języku polskim, gazetkami dotyczącymi kultury polskiej oraz prezentacjami, które samodzielnie zredagowali oraz przedstawili. Obserwacja pracy hiszpańskiej kadry dydaktycznej była bardzo owocna, pozwoliła na znalezienie nowych rozwiązań oraz inspiracji, które zostaną wykorzystane przez polskich nauczycieli. Motywujące były także dyskusje, podczas których wymieniano się spostrzeżeniami na temat systemów edukacji w rodzimych państwach oraz sposobach pracy z uczniami. Ponadto program wizyty w Castelldelfels zakładał poznawanie kultury hiszpańskiej, zwiedzanie niezwykłej Barcelony oraz okolic. Niezwykle ważne było spotkanie polskich nauczycieli z burmistrzem oraz przedstawicielami władz miasta ratuszu Castelldelfels. Podkreśliło to zaangażowanie obu stron we współpracę, która z pewnością będzie miała swoją kontynuację w przyszłości. Wyjazd był bardzo udany, inspirujący i pełen wrażeń. Mamy nadzieję, że w przyszłości Szkoła Podstawowa nr 2 będzie mogła gościć w Łaziskach Górnych swoich przyjaciół z Escola Torre Barona.

Autor tekstu: Anna Jaroszek