Bezpieczny Świat Ucznia

„Bezpieczny Świat Ucznia” to program profilaktyczny realizowany przez wychowawców dla uczniów klas 1-3. Podstawowym założeniem programu jest propagowanie bezpiecznych zachowań poprzez oddziaływanie na trzech płaszczyznach: uczeń-nauczyciel-rodzic. Głównym celem programu jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności dotyczące bezpiecznych zachowań dzieci na drodze, w szkole w kontaktach z innymi ludźmi oraz kształtowanie nawyków i właściwych postaw wobec czyhających niebezpieczeństw i zagrożeń.

Program oparty jest na obowiązującej podstawie programowej. Stanowi konsensus wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, które powinien posiadać uczeń kończący pierwszy etap edukacji.

Realizacja programu została zaplanowana na trzy lata, tj. jedno zajęcie w miesiącu, w każdym roku szkolnym, w każdej z klas. Przewodnikiem po zagadnieniach jest sierżant Hektor, maskotka Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. To on udziela dzieciom rad i przestrzega przed grożącym im niebezpieczeństwami.