Jubileusz 85-lecia naszej szkoły

W czerwcu w naszej szkole odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 85. rocznicy powstania szkoły. Celebrowanie urodzin zacnej jubilatki rozpoczęło się 14 czerwca 2023 roku podczas odświętnej akademii, w której udział wzięli wszyscy uczniowie dwójki. Po zakończonym apelu częstowali się pysznym tortem przygotowanym z okazji jubileuszu. 15 czerwca 2023 roku swoją obecnością zaszczycili nas włodarze naszego miasta, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciele łaziskiej oświaty, byli pracownicy, dyrektorzy szkół oraz przedszkoli, prezesi zarządów, darczyńcy i sympatycy szkoły oraz rodzice naszych uczniów.

Obchodom jubileuszu 85-lecia dwójki przyświecało hasło „bez korzeni nie ma skrzydeł”. Przypomnieliśmy historie trojga nauczycieli, którzy przed laty pracowali w naszej szkole i w sposób szczególny zapisali się w jej historii. Wspominaliśmy Józefa Szczepaniaka – kierownika dwójki w latach 1950-1970, Łucję Wieczorek – nauczycielkę przyrody oraz Pawła Rudego – nauczyciela muzyki. Już od kilku miesięcy gromadziliśmy wspomnienia, fotografie oraz inne pamiątki związane z tymi postaciami. Dzięki współpracy z rodzinami Józefa Szczepaniaka, Łucji Wieczorek oraz Pawła Rudego udało nam się stworzyć piękną wstawę poświęconą „ocalałym od zapomnienia”. Znalazły się tam przedmioty osobiste, pomoce naukowe, obrazy, medale oraz inne cenne pamiątki należące do wspominanych nauczycieli.

Podczas apelu swoimi wspomnieniami oraz refleksjami podzielił się Pan Burmistrz Aleksander Wyra, absolwent łaziskiej dwójki. Głos zabrał także Pan Janusz Urbaniec, absolwent oraz darczyńca naszej szkoły. Życzenia i gratulacje przyjęliśmy także od Śląskiego Kuratora Oświaty, którego reprezentował Pan Ireneusz Komorowski, Dyrektor Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty w Katowicach. Akademię uświetniły występy uczniów.

Spotkanie jubileuszowe było także okazją by wyróżnić tych, których wsparcie i życzliwość pozwalają nam rozwijać skrzydła i realizować marzenia. Statuetkę Primus Benefactorum – pierwszy z dobroczyńców - otrzymali: Aleksander Wyra, Ireneusz Komorowski, Jolanta Ucka oraz Janusz Urbaniec.

Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na zwiedzanie szkoły, a szczególnie wystawy poświęconej ocalałym od zapomnienia.  Nasi goście otrzymali broszury jubileuszowe, które zostały zredagowane i wydane specjalnie z okazji naszego święta oraz drobne pamiątki.

Świętowanie zakończyliśmy VII Rodzinnym Piknikiem Piastowskim, który miał miejsce 15 czerwca w godzinach popołudniowych.

Rodzinny Piknik Piastowski uroczyście rozpoczął się akademią jubileuszową, a następnie goście zostali zaproszeni na szkolne podwórko. Podczas wspólnej biesiady nie zabrakło występów artystycznych naszych uczniów, zawodów sportowych oraz atrakcji dla najmłodszych: dmuchanego zamku, zabaw w szkolnym ogrodzie. Na zaproszonych gości czekały stoiska z kulinariami.

Podczas pikniku nie mogło zabraknąć tortu – niespodzianki z okazji urodzin naszej drogiej jubilatki.

Mamy nadzieję, że radośnie zaśpiewane „Sto lat” będzie dobrą wróżbą na następne 85 lat.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach jubileuszowych. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę naszych sponsorów oraz rodziców, których zaangażowanie i pomoc pozwoliły na tak uroczyste świętowanie urodzin dwójki.