Uroczystość dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości

30 listopada 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych odbyła się uroczystość dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Było to wspólne przedsięwzięcie łaziskich szkół podstawowych mające na celu podkreślenie wartości patriotyzmu i szacunku dla tradycji oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej. Swoją obecnością uświetnili je przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Miasta Łaziska Górne – pan Aleksander Wyra, Sekretarz Miasta – pani Elżbieta Piecha, Naczelnik Wydziału Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu – pani Joanna Palenta oraz dyrektorzy łaziskich szkół podstawowych. Na widowni zasiedli uczniowie klas 6, 7 i 8 wraz z nauczycielami. Dekoracje sceny zostały przygotowane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy, koordynacją wydarzenia zajęła się dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich.

Miesiąc listopad sprzyja zadumie i refleksji nad tymi, którzy odeszli. Dlatego przygotowany program artystyczny miał przypomnieć poświęcenie ludzi, którzy walczyli i oddali życie za ojczyznę oraz stanowić wyraz hołdu dla tych bohaterów.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. W atmosferę roku 1918 wprowadziła widownię pani Aneta Sabuda - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II – która przejmująco zaśpiewała polską pieśń wojskową  pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Szkołę Podstawową nr 5 im. Powstańców Śląskich reprezentował chór pod batutą pani Izabeli Szczerbowskiej. Artyści wykonali 3 utwory: „Piechota”, „Orzeł Biały” i „Czym jest Polska”. Widzowie zobaczyli również inscenizację teatralną przygotowaną przez panią Annę Ryśnik i panią Sylwię Mazur w wykonaniu uczniów klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 2. Przedstawienie pokazało, jak wiele trudnych momentów i dramatycznych wydarzeń jest wpisanych w naszą historię. Jednak polski naród nigdy się nie poddał, zwyciężył, odzyskał niepodległość. Oprawę muzyczną przedstawienia stworzył zespół wokalny prowadzony przez panią Ksymenę Walczak ze Szkoły Podstawowej nr 2, wykonując ważne dla polskiego narodu pieśni patriotyczne: „Rotę” oraz „My, Pierwsza Brygada”. O znaczeniu niepodległości opowiedziała piosenka zaśpiewana przez Hannę Hanas z klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 2, do której zatańczyły uczennice klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowane  przez panią Magdalenę Sputowską. Zwieńczeniem programu była piosenka Marka Grechuty pt. „Ojczyzna” wykonana przez zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 2.

„Masz obronić co najlepsze, by służyło Polsce jeszcze. Liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa” – to zadanie dla każdego z nas, abyśmy potrafili codziennie tworzyć „taką Polskę, jaka jest godna naszych marzeń…”