Grudzień

TYDZIEŃ I Grudniowe tradycje: Barbórka i Mikołajki.

Ten tydzień upłynął nam pod znakiem ciszy, która była motywem przewodnim na zajęciach. Wychowankowie wsłuchiwali się w ciszę, zastanawiali się gdzie mieszka i co oznacza przysłowie „Cisza jak makiem zasiał”. Podczas zajęć towarzyszyła nam muzyka relaksacyjna.

4 grudnia obchodziliśmy w szkole uroczystość zawiązaną z Dniem Górnika. W świetlicy śpiewaliśmy i słuchaliśmy piosenek związanych z tym świętem. Dokładnie omawialiśmy strój galowy i roboczy górnika, w tym rozpoznawane były kolory pióropuszy znajdujących się na czako. Dzieci zastanawiały się, jakie dobra daje nam ciężka praca górników. Wykonywane były czapki górnicze.

W tym tygodniu ubieraliśmy choinkę świetlicową. Była to wspaniała okazja do zaznajomienia dzieci z tradycją, która łączy się z drzewkiem bożonarodzeniowym: skąd pochodzi, co oznaczają poszczególne ozdoby, jakie były poprzedniczki choinki. Dzieci wykonały również łańcuch z papieru kolorowego, który był tak długi, że nie zmieścił się na choince. Został wykorzystany do dekoracji naszej świetlicy.

TYDZIEŃ II Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.

Zima to trudny okres dla zwierząt i ptaków. Na zajęciach świetlicowych dzieci dowiedziały się, jakie ptaki przylatują do Polski na zimę, a które pozostają, czym żywią się i jak możemy je rozpoznać. Świetliki słuchały opowiadań związanych z życiem ptaków. Zwierzętom i owadom również możemy pomóc tworząc domki z różnych materiałów. Dzieci poznały sposoby - triki zwierząt na dostosowanie się do mrozu i śniegu. Wykonaliśmy także gazetkę prezentującą ptaki w karmniku.

Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające krajobraz zimowy przy pomocy pasty do zębów i płatków kosmetycznych.

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła w zeszłym roku do SKO, podczas zajęć świetlicowych realizowane są scenariusze dotyczące oszczędzania. Są to zajęcia, na których wykorzystywane są materiały multimedialne dotyczące SKO, rozwiązywane są quizy, krzyżówki i zadania matematyczne. Szkolnymi opiekunami SKO są: p. A. Niedzielska i p. M. Korcz.

TYDZIEŃ III Tradycje bożonarodzeniowe.

Czas przedświąteczny upłynął nam w świetlicy na wykonywaniu ozdób. Robiliśmy: choinki, Mikołaje, aniołki, śnieżynki, bombki, dzwonki. Śpiewaliśmy kolędy. 

W tym tygodniu zachęcaliśmy opiekunów naszych Świetlików do wspólnego czytania pod hasłem  Czytanie łączy pokolenia. Zaprosiliśmy rodziców i dziadków naszych pociech 
do odczytywania wybranych fragmentów opowiada, bajek i baśni, które odbywały się w bibliotece. 
W kameralnym gronie i w specjalnie przygotowanym wystroju biblioteki dzieci wysłuchały 
m. in. Baśni Andersena takich jak: Nowe szaty cesarza, Królowa śniegu, Calineczka, Dzielny ołowiany Żołnierz, a także Karola Dickensa Opowieść wigilijna, Marii Kownackiej Plastusiowy Pamiętnik.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego też pragniemy kontynuować wspólne czytanie w Nowym Roku. Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów do włączenia się w wspólne przedsięwzięcie. Chcemy zachęcić dorosłych do częstego, głośnego czytania swoim dzieciom, gdyż takie spędzanie wspólnego czasu buduje silne więzi oraz skłania do refleksji i rozmowy. Ponadto rozwija w naszych dzieciach kreatywność, ćwiczy zapamiętywanie, a co najważniejsze uczy po przez zabawę.

Spędzajmy wspólnie czas! Rodzice i wychowawcy- czytajmy dzieciom na głos!

...Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega,  albo zaśnie - 
w każdym razie wygra...       

                                                                                                               (H. Sienkiewicz)