Szkoła Globalna 2013

15 września uczennice naszej szkoły Agnieszka Ogierman, Grażyna Kelm, Paula Kwiecień, Roksana Chrobot, Dominika Michalska , Joanna Kastelik – absolwentka naszego liceum oraz opiekunki Szkoły Globalnej – projektu, którym zajmowaliśmy się przez kilka ostatnich lat – A. Hanus i U. Ficek miały okazję zaprezentować ideę Fairtrade w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. To było dla nas wyróżnienie, choć wiązało się z wieloma trudami organizacyjnymi.

W ramach cyklicznych imprez ekologicznych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym co jakiś czas spotykają się ludzie województwa, przedstawiciele organizacji ekologicznych, mieszkańcy powiatu, aby wspólnie świętować i uczyć się wzajemnie ciekawych rzeczy. Tym razem odbyło się święto Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych .

My – jako przedstawiciele szkoły – mogliśmy zainstalować w pięknym Centrum Edukacji Ekologicznej swoje stanowisko i edukować młodzież oraz wszystkich przyjezdnych o sprawach związanych z Fair Trade. Mówiliśmy o tym, że musimy zdawać sobie sprawę ze wzajemnych zależności między relatywnie bogatymi krajami  „Północy” a cierpiącymi głód i niedostatek krajami „Południa”. Blisko ¼ ludzi żyje za mniej niż 1 dolara dziennie, a co szósty mieszkaniec naszej planety cierpi głód. Sprawy nie rozwiązuje doraźna pomoc materialna. Istnieją też inne, skuteczniejsze sposoby pomagania i tym m.in. zajmuje się edukacja globalna. Nie powinniśmy być obojętni na problemy współczesnego świata, takie jak: przestrzeganie praw człowieka na świecie, bardziej sprawiedliwy handel czy wpływ naszej cywilizacji na środowisko (zmiany klimatyczne).

Zapraszaliśmy gości do stoiska, przy którym można było się zapoznać z ulotkami, skąd można było zaczerpnąć wiedzy bezpośrednio od nas oraz poczęstować się certyfikowaną herbatką .

Nasze stoisko przyciągało uwagę także najmłodszych, którzy kolorując odpowiednimi kredkami  znaczek – logo dowiadywali się rzeczy najprostszych.

Zorganizowaliśmy też konkurs z nagrodami i Bingo. Uczniowie ze szkoły w Zabrzu wygrali fajne nagrody – z czego się bardzo cieszyli. Największą furorę jednak zrobiła – jak zawsze – możliwość wykonania zdjęcia z logo lub chmurką z napisem – poparciem dla idei.

Jak dotąd jedyną szkołą w naszym powiecie, która w 2008r. przystąpiła do programu pilotowanego przez Polską Akcję Humanitarną i uzyskała certyfikat Szkoły Globalnej. Od tej pory w Łaziskach Górnych co roku przygotowujemy  różne akcje i happeningi, np. degustacje produktów pochodzących ze sprawiedliwego handlu.

Wkrótce w galerii na stronie Szkoły Globalnej  WWW.piastglob.artspire.pl zdjęcia relacjonujące to wydarzenie. Zapraszamy .