Dzień Ziemi

4 maja 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi pod hasłem „Odżywiajmy się zdrowo, lokalnie, odpowiedzialnie”.

Na uroczystości mieliśmy okazję gościć Panią Joannę Palenta - Naczelnika Wydziału Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu  oraz Pana Roberta Wronę   -  pracownika Wydziału Ochrony Środowiska  Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych.

Uroczystość rozpoczęła się od referatu na temat programu „Szkoły dla Ekorozwoju” oraz naszych działań związanych z ubieganiem się o tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

Promujemy  zdrowe i odpowiedzialne  odżywianie  w naszej szkole a także  w naszej lokalnej społeczności. We współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych zorganizowaliśmy Miejski konkurs ekologiczno-fotograficzny „Odżywiajmy się zdrowo, lokalnie, odpowiedzialnie”. Podczas Dnia Ziemi zostały  wręczone  nagrody uczniom, który zwyciężyli  w tym konkursie. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali i sfotografowali zdrowe śniadanie . Wielu wykorzystało lokalne produkty np. z własnego ogródka.  Jednakże zwycięskie prace zostały wykonane także z produktów posiadających ekologiczne certyfikaty.   Kupując takie produkty dbamy  o własne zdrowie a także o środowisko!

W konkursie wzięło udział 76 uczestników:

23 prace napłynęły ze Szkoły Podstawowej  nr 1  im. Księdza Prałata Konrada Szwedy,

16 prac ze Szkoły Podstawowej nr 5  im. Powstańców Śląskich,

1 praca z Szkoły Podstawowej nr 6  im. Świętego Jana Pawła II

36 prac wykonali uczniowie naszej szkoły.

A oto nagrodzeni uczniowie.

W kategorii wiekowej „A”  -  Klasy I- III szkoły podstawowej

pierwsza nagroda - Zofia  Przechrzta ze Szkoły Podstawowej nr 5

drugą nagroda - Jakub Just ze Szkoły Podstawowej nr 2

trzecią nagroda - Aleksander Musioł  ze Szkoły Podstawowej nr 2

wyróżnienia:     Zofia Kalita ze Szkoły Podstawowej nr 5  oraz

Nalia Wiak ze Szkoły Podstawowej nr 2

W kategorii wiekowej „B” – klasy IV- VI szkoły podstawowej

pierwsza nagroda- Dominika Boguń  ze Szkoły Podstawowej  nr 1

drugą nagroda - Laura Chajdecka    ze Szkoły Podstawowej nr 2

trzecią nagroda - Wiktoria Lamot ze Szkoły Podstawowej nr 1

wyróżnienia:         Julia Marcinkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Jagoda Czernik ze Szkoły Podstawowej nr 5

Następnie wręczono  nagrody zwycięzcom  szkolnego konkursu na najlepsze przebranie owocowe lub warzywne.

1 miejsce zajęła  Zofia Brząkalik z klasy  1 b

2 miejsce zajęła  Oliwia Koniec  klasa 2 c

3 miejsce -Filip Błażejewski  klasa 1 b

Wyróżnienie otrzymały  Wiktoria Adamus i  Agata Sobańska  z klasy 2 a

Następnie uczennica gimnazjum Monika Rejek  przedstawiła prezentację na temat  zasad zdrowego odżywiania  oraz  ekologicznych znaków stosowanych w żywności.

Dzięki  uprzejmości Rady Rodziców Zespołu Szkół  im. Piastów Śląskich  dla naszych dzieci i młodzieży zostały zakupione żelki ze znakiem Fair Trade i orzeszki ze znakiem Euroliść .

Impreza  zakończyła się  przedstawieniem o Marlence, która postanowiła zmienić swój sposób odżywiania.