Brzmi Polonez Trzeciego Maja

Brzmi Polonez Trzeciego Maja! - Skoczne dźwięki

Radością oddychają, radością słuch poją,

Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją -

Lecz starców myśli z dźwiękiem w przeszłość się uniosły,

W owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły

Po dniu Trzeciego Maja w ratuszowej sali

Zgodzonego z narodem króla fetowali;

Gdy przy tańcu śpiewano: "Wiwat Król kochany!

Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!"

XII księga „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz

6 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach wzięła udział pani dyrektor Grażyna Tkocz, pani wicedyrektor Elżbieta Swadźba, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Piastów Śląskich.

Uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum oraz klasy 4 szkoły podstawowej, przebrani w stroje z epoki, przypomnieli najważniejsze fakty historyczne, które poprzedzały nastanie tej pierwszej w Europie demokratycznej ustawy zasadniczej XVIII wieku. Zwieńczeniem akademii była, pięknie zaśpiewana przez uczennicę klasy 1 gimnazjum Emilię Kowolik, patriotyczna piosenka pt. „Pytasz mnie” autorstwa Andrzeja Rosiewicza.

Święto Konstytucji obchodzono już w czasie zaborów. W okresie międzywojennym, każda kolejna rocznica była wielkim świętem państwowym. W czasach Polski Ludowej zaprzestano obchodzenia uroczystości, ale po dwunastu latach Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przywrócił, jako święto państwowe, dzień 3 Maja. Nasza szkoła także kontynuuje tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii.

Zapraszamy do galerii!