Bezpieczne wakacje

25 czerwca, w przeddzień zakończenia roku szkolnego, uczniowie gimnazjum spotkali się z policjantem KP w Łaziskach Górnych – p. Robertem Manzel. Powód był ważny – wakacje oraz zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, w jakich możemy się znaleźć. Policjant bardzo ciekawie przedstawił różne zagrożenia, jakie mogą spotkać młodzież w czasie wakacji, a także sposoby, jak ich uniknąć.

Serdecznie dziękujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!

Oto kilka wskazówek Rzecznika Praw Dziecka dla młodzieży przed wakacjami

Czujecie się już na tyle dojrzali, że chcielibyście, aby rodzice i opiekunowie Wam zaufali. Wiecie co jest dobre, a co złe. Potraficie zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Mnie się nie może nic złego stać – tak to tłumaczycie. Ale zagrożenie nie zawsze musi być fizyczne. Wykorzystanie, wciąganie do zła, szantażowanie może dotknąć każdego - zarówno dorosłego, jak i dziecko. Są sytuacje, które wydają się Wam bezpieczne, jednak zawsze powinniście zachowywać ostrożność. Zagrożeń jest sporo:

1. Adrenalina – szybkość, wiatr we włosach, podziw innych – lawirowanie rowerami, skuterami, motorami czy samochodami na jezdni…. To może skończyć się, i zbyt często kończy wypadkiem

2. „Internet pozwala mi zabić nudę, można obejrzeć fajne filmy, uzyskać ciekawe informacje”… ale nie wszystkie są prawdziwe i nie każdy poznany w sieci ma tyko czyste intencje

3. Spotkania w różnych miejscach z nowymi, młodymi, ciekawymi ludźmi, opowiadają takie fantastyczne historie, chciałoby się w nich uczestniczyć razem z nimi, być takim fajnym, jak oni... zastanów się – to może być sekta, albo naganiacze do handlu ludźmi. Dlatego też nie wyjeżdżaj nigdzie z przygodnie poznanymi ludźmi – ani rówieśnikami, ani dorosłymi

4. „Jestem prawie dorosła/y - mogę pić alkohol, przecież nie będę gorsza/y od innych” – utrata świadomości powoduje, że nieoczekiwanie możesz stać się ofiarą innych - czy będzie to głupi, przykry dowcip, czy gwałt, kradzież albo pobicie

5. „Zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia, to jest miłość na miarę Romea i Julii” – ale zawsze warto pomyśleć, czy na pewno chcesz rozpocząć życie seksualne, czy decydujesz się, by coś komuś udowodnić. Warto też zadbać o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i przykrymi w leczeniu chorobami (np. AIDS)

6. Narkotyki – „nic się nie stanie, ja tylko spróbuję” – Pamiętaj, niektóre narkotyki uzależniają już od pierwszego razu, bardzo szybko też powodują degenerację mózgu. Nie bądź głupi, nie daj się nabrać na branie!

Pamiętaj! Jeśli pojawi się jakiś problem, lub stało się coś złego i nie masz komu o tym powiedzieć, zadzwoń!

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12